Rodzinnie, radośnie i z Jezusem ~ sierpniowe spotkanie popielgrzymkowe w Kościanie

Pielgrzymka na Jasną Górę to coś dużo więcej niż jednorazowe wydarzenie w corocznym kalendarzu. Doskonale, zresztą nie po raz pierwszy, udowodnili to uczestnicy i przyjaciele Grupy 17 Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. W niedzielę, 18 sierpnia, wielu „Siedemnastkowiczów” spędziło wspólnie czas na spotkaniu popielgrzymkowym. Niektórzy przybyli – i słusznie – ze swoimi Rodzinami.

Wspólne pielgrzymowanie, pokonywanie trudów i kryzysów podczas drogi; wspólna modlitwa i Eucharystia; wspólne towarzyszenie sobie i „bycie dla siebie” podczas 11 lipcowych dni – to wszystko prawdziwie buduje wspólnotę i trwałe więzi między pielgrzymami. „Siedemnastka” potrafi pokazać, że jest ze sobą nie tylko w drodze na Jasną Górę, ale także daje świadectwo trwałych relacji przez cały rok. Dowód? Proszę bardzo – ostatnie spotkanie popielgrzymkowe w Kościanie. Było nas tam licznie. Było rodzinnie. Było radośnie. I był z nami Jezus.

Rozpoczęliśmy od wspólnej Eucharystii w kościele pw. Pana Jezusa. Nic przecież nie jest tak pięknym wyrazem jedności i komunii (także tej między nami) jak wspólna Masza Święta. Warto też pielęgnować modlitwę za siebie, za całą Grupę 17 – nie tylko podczas wyczerpującego pokonywania drogi (i własnych słabości) na Jasną Górę. Stąd i na Mszy Św. modliliśmy się za siebie nawzajem.

Po uczcie duchowej przyszedł czas na bardziej przyziemną ucztę. Toteż „Siedemnastkowicze” przenieśli się do ogrodów parafialnych, gdzie nie zabrakło ani jadła, ani napitku. Był więc i tort (jak na takie spotkanie i towarzyszące okoliczności przystało) oraz wypieki i specjały przywiezione przez uczestników spotkania – no bo każdy chciał się podzielić z innymi tym, 

co najlepsze. Po słodkościach nie zabrakło też małego co nieco dla amatorów innych smaków: grillowane kiełbaski, rozmaitej maści sałatki i… własnego wypieku chleb!

Ponieważ w naturę pielgrzyma wpisuje się głośne i radosne śpiewanie – nie zabrakło i tego elementu. Był i instrumentalista, było najpiękniejsze pod słońcem studio, ale i tak co najważniejsze – wszyscy byli chętni do odśpiewania  spotkanie2013-matrix ulubionych piosenek, przy niektórych nawet zręcznie włączając elementy choreograficzne. Jedynie żal tylko tego, że wśród rozlicznych muzycznych wariacji i interpretacji (czasem nawet improwizacji) zabrakło pewnego (myślałem, że sztandarowego) utworu kryjącego się w pielgrzymkowych śpiewniczkach pod numerem JEDEN. Hmm… Nic to, w przyszłym roku będzie szansa by ze zdwojoną siłą wziąć ten utwór na warsztat.

Były też i wspomnienia, refleksje… to wszystko, co pozostawiła w naszych sercach zakończona przed miesiącem pielgrzymka. Ale były też już pewne plany na przyszłość – tę dalszą i tę już niedaleką.

Co do tej najbliższej przyszłości – przypominamy i ponownie zapraszamy wszystkich uczestników i przyjaciół Grupy 17 na czuwanie modlitewno-muzyczne w ramach Wielkiego Odpustu w Górce Duchownej, które poprowadzi „Siedemnastka” w nocy z soboty (31 sierpnia) na niedzielę (1 września). Zaczynamy ok. godziny 21, a kończymy Eucharystią o północy. Niech nikogo z nas nie zabraknie w Górce Duchownej. Pielęgnujmy wzajemne relacje, czerpiąc siłę i radość ze wspólnych okazji do spotkania przez cały rok. Niech to umacnia nas w oczekiwaniu na kolejny 5 lipca następnego roku…

Uczestnikom popielgrzymkowego spotkania oraz wszystkim zainteresowanym polecamy galerię ze zdjęciami z ostatniego spotkania:

https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.615227945175870&type=1

Osobnik humanoidalny w wieku przedemerytalnym. Fascynat książek, miłośnik fotografii i znawca technik informatycznych. Chrześcijanin, katolik, w życiu kieruje się zasadą "miło jest być ważnym, ale ważniejsze jest być miłym".